Odporne uszczelki gumowe i kauczukowe do zastosowań w trudnych warunkach pracy

W przemyśle wiele maszyn wykorzystuje różnego rodzaju uszczelki, oringi, simeringi, które mają za zadanie utrzymywać odpowiednie ciśnienie, szczelność w różnego rodzaju mechanizmach.

Dobrym przykładem będzie oczywiście silnik samochodowy, w którym odpowiednie uszczelki zachowują ciśnienie oleju, który ma za zadanie smarowanie poszczególnych części ruchomych w silniku. Oczywiście w tym przypadku warto zwrócić uwagę iż jest to system dość skomplikowany, będzie posiadał bowiem wiele różnego rodzaju części. Wszystkie one muszą być odpowiednio uszczelnione, wszystkie łącza powinny być odpowiednio szczelne. Podobnie w przypadku wielu innych maszyn i urządzeń, gdzie wymagana jest wysoka szczelność. Często są to także maszyny które działają w warunkach niebezpiecznych, występują wówczas wysokie temperatury czy też wysokie ciśnienie. W tym przypadku zwykła guma się nie sprawdzi, zostałaby ona roztopiona w zbyt wysokiej temperaturze lub też została rozerwana, w przypadku działania zbyt wysokiego ciśnienia. Dlatego też poszukuje się różnego rodzaju rozwiązań, z wykorzystaniem przykładowo kauczuku i różnego rodzaju polimerów, które mają tworzyć bardzo wytrzymałe uszczelki. Odporne uszczelki gumowe i kauczukowe do zastosowań w trudnych warunkach pracy

Będą miały zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebne jest duża wytrzymałość i odporność.

Dobrym przykładem tego rodzaju materiału będzie NBR, jest to mieszanka gumowa lub też kauczukowa, która posiada różne dodatki polimerowe. Wówczas będziemy mogli otrzymać różnego rodzaju uszczelki bardzo wytrzymałe, które zastosujemy w wielu różnych maszynach i urządzeniach. Dobrym przykładem może być tutaj hydraulika siłowa, gdzie wymagane jest zachowanie odpowiedniej szczelności, nie możemy sobie pozwolić na zastosowanie niskiej jakości uszczelek. które mogłyby z czasem doprowadzić do uszkodzeń, rozszczelnienia całego systemu i awarii maszyny. Dlatego też NBR jest doskonałym pomysłem, który wykorzystywany jest w wielu różnych maszynach, wielu różnych branżach. Warto pamiętać iż zwykłe mieszanki mogą wytrzymywać około 60 stopni Celsjusza, natomiast wzbogacany o specjalne składniki mogą wytrzymywać nawet do 200 stopni. Będzie to ważne w przypadku wielu specjalistycznych maszyn, w których powstaje wysokie ciśnienie oraz wysoka temperatura pracy.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com