Zwalczanie chwastów w zbożach wiosną

Wiosna to czas, kiedy ruszają prace w polu, kiedy dokonuje się siania różnych zbóż. To czas wzrastania zbóż, ale także czas, w którym razem ze zbożami wzrastają także i chwasty. Tych można wyróżnić bardzo wiele.

Jednakże nie na samych chwastach co raczej na metodach ich zwalczania należy tutaj skoncentrować. Na rynku mamy do czynienia z bardzo wieloma różnymi środkami zwalczającymi chwasty. Różny jest sposób ich działania. Niektóre środki powodują zahamowanie wzrostu roślin, niektóre zaburzają wzrost aminokwasów rozgałęzionych, a jeszcze inne zaburzają równowagę hormonalną w chwastach.

Wydaje się, że oprysk herbicydowy, który jest najbardziej popularną formą zwalczania chwastów w zbożach, powinien prowadzony być w okresie wiosennym. Jednakże aby móc mówić o dobrych efektach owych oprysków, należy zastosować zarówno oprysk wiosenny jak i wcześniejszy jesienny. Ten wiosenny jest również nazywany opryskiem korekcyjnym, który wzmacnia działanie tego jesiennego.

Oprysk musi być prowadzony odpowiednimi metodami oraz przy pomocy środków dedykowanych konkretnym chwastom.

W niektórych przypadkach dodatkowo stosowane są adiuwanty, czyli pewne wspomagacze, dzięki którym opryski stają się bardziej skuteczne, bardziej precyzyjne. Bardzo ważnym elementem jest właściwa dawka danego środka, która będzie miała przełożenie na skuteczność. Poza tym również w stosowaniu oprysków istotne jest to, aby zastosować do oprysków właściwej jakości wodę oraz właściwą technikę oprysku. Nie mniej istotnym elementem jest pogoda, przy której dokonuje się wiosną oprysków zboża. Powinniśmy prace wykonywać w momencie, gdy nie ma opadów deszczu, a najwcześniej mogą się one pojawić dopiero po czterech godzinach od zakończenia oprysków. Warto także zajrzeć na stronę internetową zwalczanie chwastów w zbożach wiosną, gdzie mamy podanych bardzo wiele szczegółowych informacji na temat skutecznego wiosennego zwalczania chwastów w zbożach.