Co to jest paluch sztywny i jak takie schorzenie leczyć

Zapalenie stawów nie wpływa na stawy palców tak często, jak na niektóre inne stawy w ciele, ale kiedy tak się dzieje, może to być poważny problem, ponieważ każdy krok jest bolesny z powodu zapalenia stawów palców stóp.

Uszkodzenie stawów w tej części ciała może ograniczać zdolność do wykonywania ćwiczeń sportowych, a gdy jest ciężkie, może nawet ograniczać prawidłowe chodzenie. Kiedy zapalenie stawów występuje w stawach palców stóp, obrzęk, sztywność i ból są typowymi objawami tego stanu. Często proste leczenie może być skuteczne w kontrolowaniu objawów związanych z zapaleniem stawów przy paluchu sztywnym. Wymaganie interwencji chirurgicznej jest rzadkie, chociaż istnieje kilka procedur operacyjnych, które można rozważyć, gdy leczenie nie jest już skuteczne. Najczęstszym miejscem zapalenia stawów w stopie jest podstawa dużego palca. Ten staw nazywa się stawem śródstopno-paliczkowym. Jest to ważny staw, ponieważ musi zginać się przy każdym kroku. Jeśli staw zacznie sztywnieć, chodzenie może stać się bolesne i trudne. Paluch sztywny zwykle rozwija się u dorosłych w wieku od 30 do 60 lat.

Może to wynikać z urazu palca, który uszkadza chrząstkę stawową lub z różnic w anatomii stopy, które zwiększają nacisk na staw.

Jeśli masz trudności ze zgięciem palca w górę lub w dół lub okaże się, że chodzisz źle z powodu bólu palca, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Schorzenie takie jak paluch sztywny jest łatwiejsze w leczeniu, gdy choroba zostanie wcześnie wykryta. Jeśli zaczekasz, aż zobaczysz kostny guz na górze stopy, ostrogi kostne już się rozwinęły, a stan będzie trudniejszy do leczenia. Twój lekarz zbada twoją stopę i poszuka śladów ostrogi kostnej, może poruszać palcem, aby zobaczyć, ile ruchu jest możliwe bez bólu. Zdjęcia rentgenowskie pokażą lokalizację i rozmiar wszelkich ostrogów kostnych, a także stopień zwyrodnienia w przestrzeni stawowej i chrząstce. Jeśli leczenie zachowawcze nie wystarczy do złagodzenia objawów, konieczna może być operacja chirurgiczna.