Dach płaski: najlepsze pokrycie

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, dachy płaskie muszą mieć kąt nachylenia wynoszący minimum 3°. To wymagana pochyłość, dzięki której deszczówka będzie mogła swobodnie spływać do rynien i zostać odprowadzona z dala od ścian budynku. Dach płaski to jedna z najprostszych konstrukcji, często wybierana przez właścicieli domów, którzy nie chcą decydować się na poddasze użytkowe. Jakie wybrać pokrycie do takiego rodzaju powierzchni?

Papa termozgrzewalna

Papa być może nie jest najbardziej estetycznym pokryciem dachu, jednak dobrze spełnia swoje zadanie. Trzeba jednak pamiętać, że należy ją kłaść na sztywne deskowanie z wykorzystaniem szczeliny wentylacyjnej. Tylko dzięki temu zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Papa może też służyć jako warstwa wstępnego krycia.

Gonty bitumiczne

Lekkie, miękkie, a przy tym wytrzymałe – właśnie takie są gonty bitumiczne. W przypadku wykorzystania tego materiału należy niestety pamiętać, że nasz dach musi mieć kąt nachylenia minimum 11°. To oznacza, że powierzchnie płaskie o mniejszym spadku nie mogą nim pokryte.

Blachodachówka

By blachodachówka mogła zostać położona na dach, kąt nachylenia powinien wynosić przynajmniej 9°. To obecnie jeden z najchętniej wybieranych i zarazem najtrwalszych materiałów do wykańczania połaci dachowych. Niewiele waży, przez co nie obciąża konstrukcji, wygląda bardzo estetycznie, a przy tym nie sprawia żadnych problemów podczas montażu. 

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa to wprost idealne rozwiązanie dla właścicieli budynków z dachem płaskim. Może zostać poprawnie zamontowana już na powierzchniach z minimalnym kątem nachylenia. Uzyskujemy przy tym niezwykle wytrzymałe, ładne pokrycie, które po odpowiednim zabezpieczeniu może przetrwać długie lata. Profile w kształcie trapezu pomagają w odprowadzaniu deszczówki, co zwiększa praktyczność blachy.

W przypadku dachów płaskich musimy zrezygnować z dachówek ceramicznych bądź betonowych, do pokrycia nie nadają się także płyty wiórowe. Wszystko dlatego, że wymagają powierzchni o większym kącie nachylenia, tymczasem maksymalna wartość dla dachu płaskiego wynosi 15-20°.