Początki walut wirtualnych

Kryptowaluta to internetowy środek wymiany, który wykorzystuje funkcje kryptograficzne do przeprowadzania transakcji finansowych.

Kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain, aby uzyskać decentralizację, przejrzystość i niezmienność. Najważniejszą cechą kryptowaluty jest to, że nie jest kontrolowana przez żaden organ centralny, zdecentralizowany charakter blockchain sprawia, że kryptowaluty są teoretycznie odporne na stare sposoby rządowej kontroli i ingerencji. Kryptowaluty można wysyłać bezpośrednio między dwiema stronami za pomocą kluczy prywatnych i publicznych. Przelewów tych można dokonać przy minimalnych opłatach za przetwarzanie, co pozwala użytkownikom uniknąć wysokich opłat pobieranych przez tradycyjne instytucje finansowe. Obecnie kryptowaluty stały się globalnym zjawiskiem znanym większości ludzi. W dzisiejszych czasach trudno ci będzie znaleźć duży bank, dużą firmę księgową, znaną firmę programistyczną lub rząd, który nie bada rynku kryptowalut, nie publikuje na ten temat artykułu ani nie rozpoczyna tak zwanego projektu blockchain. Ale oprócz hałasu i informacji prasowych przytłaczająca większość ludzi, nawet bankowcy, konsultanci, naukowcy i programiści, ma bardzo ograniczoną wiedzę na temat kryptowalut. Często nie rozumieją nawet podstawowych pojęć. Niewiele osób wie, ale kryptowaluty pojawiły się jako produkt uboczny innego wynalazku. Satoshi Nakamoto, nieznany wynalazca Bitcoin, pierwszej i wciąż najważniejszej kryptowaluty, nigdy nie zamierzał wymyślać waluty. Jego celem było wynalezienie czegoś, czego nikt nie stworzył przed cyfrową gotówką. Najważniejszą częścią wynalazku Satoshi było to, że znalazł sposób na zbudowanie zdecentralizowanego cyfrowego systemu kasowego. W latach dziewięćdziesiątych podejmowano wiele prób stworzenia cyfrowych pieniędzy, ale wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.

Po tym, jak wszystkie scentralizowane próby zakończyły się niepowodzeniem, Satoshi próbował zbudować cyfrowy system kasowy bez jednostki centralnej. Jak sieć peer-to-peer do udostępniania plików. Ta decyzja stała się narodzinami kryptowaluty. Są brakującym elementem, który Satoshi odkrył, że zrealizował cyfrową gotówkę. Powód jest nieco techniczny i złożony, ale jeśli go zrozumiesz, będziesz wiedzieć więcej o kryptowalutach niż większość ludzi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://kryptowaluty.expert/wiki/. Aby zrealizować gotówkę cyfrową, potrzebujesz sieci płatności z kontami, saldami i transakcjami. Jednym z głównych problemów, które każda sieć płatnicza musi rozwiązać, jest zapobieganie tak zwanemu podwójnemu wydatkowaniu: zapobieganie podwójnemu wydatkowaniu tej samej kwoty przez jeden podmiot. Zazwyczaj robi to centralny serwer, który prowadzi rejestr sald. W zdecentralizowanej sieci nie masz tego serwera. Potrzebujesz więc każdej jednostki sieci do wykonania tego zadania. Każdy użytkownik w sieci musi mieć listę wszystkich transakcji, aby sprawdzić, czy przyszłe transakcje są prawidłowe, lub próbę podwójnego wydania. Głównie ze względu na swoje rewolucyjne właściwości kryptowaluty odniosły sukces, ich wynalazca, Satoshi Nakamoto, nie odważył się o tym marzyć. Podczas gdy każda inna próba stworzenia cyfrowego systemu kasowego nie przyciągnęła masy krytycznej użytkowników, Bitcoin miał coś, co wywołało entuzjazm i fascynację. Czasami bardziej przypomina religię niż technologię.

Kryptowaluty.expert – Publikacja Medialna