Jak działają szybkie dyski półprzewodnikowe SSD?

Kiedy potrzebujesz niezawodności i dużych prędkości zainwestuj w jeden z najlepszych dysków SSD i przestań znosić te wolne, głośne i zawodne dyski twarde.

Dyski półprzewodnikowe są nie tylko bardziej trwałe, ale także szybsze, wydajniejsze oraz ciche, ponieważ nie posiadają części ruchomych. Jeszcze kilka lat temu dyski SSD były drogie. Teraz są one jednak bardziej przystępne niż kiedykolwiek, więc możesz kupić jeden z najlepszych dysków SSD bez wydawania duże ilości gotówki. Dyski tego rodzaju posiadają wiele zalet są znacznie szybsze niż standardowe dyski twarde i zwykle rzadziej się psują. Dyski SSD wykorzystują ogniwa flash naładowane elektrycznością. Komórki zapamiętują swój stan na zawsze. Twój komputer odczytuje binarnie naładowaną komórkę jako 1, a nienaładowaną komórkę jako 0. Podczas pracy z wieloma programami jednocześnie szybkość dysku SSD jest zauważalna. Programy otwierają się do 20 razy szybciej, a wszystkie dane są prawie natychmiast dostępne. Otwieranie dużych projektów z filmami, zdjęciami i muzyką zajmuje tylko kilka sekund. Dysk SSD nie ma żadnych obracających się części, więc laptop może się popsuć w razie upadku, ale zapisane dane pozostają bezpieczne. Dysk twardy w laptopie jest jedną z najbardziej wrażliwych części. Ze względu na obracające się części uszkodzenia spowodowane upadkiem i uderzeniem mogą mieć duży wpływ na przechowywane dane. W tradycyjnych dyskach wykorzystywane są części mechaniczne i przypominają odtwarzacze z ruchomymi częściami. Ramię musi nacisnąć dysk, aby fizycznie do niego zapisać, to samo w czasie odczytu. Ruchome części nie są dobre dla długowieczności. Dyski twarde mogą z czasem zwalniać i całkowicie ulegać awarii. Dyski SSD również mogą się zepsuć, ponieważ komórki są używane i ponownie wykorzystywane w kółko, ale przewiduje się, że będą działać znacznie, znacznie dłużej. Oczywiście długowieczność nie jest głównym punktem popularności dysków SSD. Wszystko zależy od prędkości. Dla porównania, wysokiej klasy dysk 7200 obr./min ma prędkość odczytu / zapisu do 210 MB / s, a dysk SSD klasy podstawowej, taki jak ma prędkość odczytu / zapisu do 560/510 MB / s. Bardziej zaawansowane dyski SSD mogą działać znacznie szybciej. Dyski wykorzystujące interfejs PCI mogą działać z prędkością 2500 MB/s. Jednak dyski SSD mają swoje wady. Na początek dysk SSD nie pomieści tylu danych na wydaną złotówkę, co dysk twardy. Za te same pieniądze można kupić dysk SSD 256 GB lub dysk twardy 2 TB.

To ogromna różnica w kosztach, a różnica rośnie tylko w porównaniu z większymi dyskami. Na szczęście nie jest to propozycja wszystkiego albo nic. W czasach przechowywania w chmurze i mediów strumieniowych dyski SSD zapewniają wystarczającą ilość miejsca dla przeciętnego użytkownika. Dla tych, którzy potrzebują więcej miejsca dobrym pomysłem jest magazynowanie danych na dwóch dyskach SSD i HDD. Większość dysków SSD korzysta z interfejsu Serial ATA, ale nie wszystkie korzystają z najnowszej wersji, co może ograniczać wydajność dysku SSD. Wynika to z faktu, że SATA I może przesyłać dane z prędkością 1,5 Gb / s, SATA II z prędkością 3,0 Gb / s, a SATA III z szybkością 6 Gb / s. Aby zapewnić, że dysk SSD ma wystarczającą przepustowość, aby przesyłać dane tak szybko, jak to możliwe, chcesz, aby był zgodny z SATA III. Musisz także upewnić się, że Twój komputer jest zgodny z SATA III. Jeśli nie, dyski obsługujące SATA III będą nadal działać, ponieważ wszystkie wersje SATA są kompatybilne wstecz. Obecnie dyski SSD zamontujemy na każdej płycie głównej, więc nie ma z nimi żadnych problemów. Działają praktycznie na zasadzie plug and play. Dzięki czemu ich montaż jest bardzo szybki. Jeżeli posiadamy 2 dyski, warto na dysku SSD zainstalować najważniejsze aplikacje z których korzystamy na co dzień, dzięki czemu będą one działały szybciej. Obecnie ceny dysków SSD spadają, dzięki czemu możemy pozwolić sonie na większe pojemności dysku do naszego komputera stacjonarnego, czy też laptopa. Wiele interesujących dysków znajdziemy pod adresem https://vobis.pl/dyski-ssd-western-digital. Znajdziemy tam dyski SSD Western Digital doskonałej jakości.