Jak pielęgnować storczyki

Orchidea jest jednym z tych kwiatów, które przyciągają uwagę ogrodników swoim oszałamiającym wyglądem, długim kwitnieniem i pięknem.

Ale aby uzyskać to wszystko od Orchidei, musisz zrozumieć, jak pielęgnować storczyki we właściwy sposób, ponieważ opieka jest bardzo wymagająca.

Jeśli nie będziesz przestrzegać pewnych zasad, Orchidea może umrzeć, nie mając czasu, aby zadowolić swoich właścicieli wspaniałym kwitnieniem.

Aby twoja roślina aktywnie rozwijała się i uprawiała część wegetatywną, musi stworzyć idealne warunki do jej utrzymania.

Dlatego bardzo ważne jest, aby ta roślina wybrała optymalną glebę i zapewniła jej prawidłowe podlewanie.

Dostosowanie po sklepie

Orchidea jest bardzo nastrojowa dla tego miejsca. Nawet najmniejszy ruch kwiatu zwykle prowadzi do tego, że może stracić swoje pąki lub może zacząć blaknąć.

Przede wszystkim roślina przywieziona ze sklepu musi zostać poddana kwarantannie. Oznacza to, że przez około dwa tygodnie nowa roślina musi zostać umieszczona w innym miejscu niż sąsiedztwo z domowymi kwiatami.

Lepiej nie stawiać Orchidei na parapecie, silnie oświetlonym przez słońce. Bezpośrednie światło słoneczne może nie wpływać w najlepszy sposób na adaptację. Spróbuj wybrać miejsce, aby kwiat był wystarczająco oświetlony, ale bez narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W tym celu odpowiedni jest stolik nocny umieszczony w pobliżu okna lub innej powierzchni.

Podczas gdy roślina poddaje się kwarantannie, nie zaleca się karmienia, nawet jeśli przyniosłeś nawóz ze kwiaciarni, specjalnie do tego zalecany.

Należy poczekać, aż roślina zostanie w pełni przystosowana, a dopiero potem można dodawać różne nawozy.

Nie próbuj podlewać orchidei, ponieważ w sklepach zawsze wytwarzają dodatkową wilgoć dla kwiatów.

Wystarczy uważnie monitorować korzenie i samą roślinę, aby z czasem ustalić, czy są na niej szkodniki. Jeśli takie zostaną znalezione, wszystkie środki mające na celu ich zniszczenie należy podjąć natychmiast.

Wybór doniczki

Doniczka Orchidea musi mieć otwory drenażowe, przez które nadmiar wilgoci skutecznie wydostanie się. Garnek najlepiej kupić przezroczysty. W ten sposób łatwiej będzie określić stan systemu korzeniowego Orchidei i stopień wilgotności gleby.

Najlepiej unikać ceramicznych doniczek, ponieważ korzenie roślin mogą szybko rosnąć do wnętrza doniczki.

Jeśli nie podoba ci się wygląd plastikowej przezroczystej doniczki, możesz dodatkowo umieścić ją w innej doniczce o większej pojemności ceramiki lub szkła.

Oświetlenie i temperatura

Prawidłowe oświetlenie orchidei jest kluczem do zdrowych liści i długiego kwitnienia. Jeśli kwiat doświadczy niewystarczającego oświetlenia, jego liście będą martwe i blade.

Jeśli kwiat zostanie wystawiony na działanie aktywnego i szkodliwego światła słonecznego, w niedalekiej przyszłości liście spadną, a roślina najprawdopodobniej umrze.

Zasady oświetlenia

  • Kwiat uwielbia wyjątkowo rozproszone światło. Dobrym miejscem dla niego byłby parapet z północy.

  • W lecie roślina musi zostać usunięta z parapetu lub w jakikolwiek sposób ograniczyć wpływ światła słonecznego na nią. W tym celu użyj folii matowej, przyklejając ją bezpośrednio do szyby.

  • Bardzo ważne jest, aby Orchidea obserwowała 12-godzinne światło dzienne. Z tego powodu konieczne jest dodatkowe oświetlenie kwiatu. Lampa z lampą fluorescencyjną jest bardzo odpowiednia do tego celu.

  • Aby Twoja orchidea kwitła przez długi czas bez przerwy, wybierz dla niej optymalny reżim temperaturowy. To jest cała tajemnica długiego kwitnienia tego kwiatu. Niektórzy ogrodnicy zaczynają nawet bać się tak długich okresów kolorów.

  • Większość gatunków storczyków to bardzo odpowiednie warunki wzrostu w klimacie naszego regionu. Najważniejsze jest, aby starać się zapewnić różnicę temperatur nocnych i dziennych. Aby to zrobić, w lecie kwiat można wynieść na balkon. Zimą, gdy doniczka z rośliną będzie znajdować się na parapecie, to wystarczy, ponieważ w nocy przy oknie zawsze będzie nieco chłodniej. W ten sposób zachowana zostanie naturalna różnica temperatur.

Prawidłowe podlewanie i górny opatrunek

Istotną częścią pielęgnacji storczyków jest prawidłowe podlewanie. Dlatego należy go traktować bardzo odpowiedzialnie i ostrożnie, starając się spełnić pewne warunki:

Podlewanie kwiatu powinno być obfite, ale nie często. Do nawadniania należy używać ciepłej wody o temperaturze pokojowej lub wyższej o kilka stopni.

Orchideę najlepiej rozpylać i podlewać rano.

Podczas podlewania woda nie powinna spadać na same kwiaty, w przeciwnym razie całkowicie stracą swoją atrakcyjność i szybko uschną.

Podczas podlewania rośliny upewnij się, że woda nie stagnuje w środku kwiatu, a także w kątach liści.

Nadmiar wody należy całkowicie usunąć z garnka.

Aby karmić orchideę nawozami, zwykle stosuje się specjalne złożone dodatki, które są sprzedawane w kwiaciarniach.

Należy pamiętać, że w różnych okresach życia kwiaty potrzebują minerałów. Na przykład naprawdę potrzebują azotu w okresie rozwoju wegetatywnego.

W momencie układania pąków kwiatu i gdy podczas kwitnienia tworzą się kwiatostany, należy zwiększyć zawartość fosforu i potasu.

Podczas uśpienia, gdy orchidea zakwitnie, należy również o nią zadbać, ale po prostu nie trzeba nawozić jej gleby.

Kwitnienia

Orchidea jest szczególnie ceniona ze względu na niezwykłe kwitnienie. Należy pamiętać, że podczas kwitnienia roślina wymaga większej uwagi.

Przede wszystkim roślina – lepsze podlewanie. Kwiat pozostanie ci wdzięczny za ciepły prysznic, po którym konieczne jest pozostawienie nadmiaru wody, aby system korzeniowy orchidei nie mógł zgnić.

W tym czasie, gdy roślina kwitnie, powinieneś zwiększyć nocną temperaturę o 5 stopni. Nie zapomnij dodać wymaganej ilości nawozu. Podczas kwitnienia nie zaleca się przestawiania rośliny w inne miejsce, ponieważ po takim działaniu może zrzucić wszystkie swoje pąki.

Po pielęgnacji kwiatów

Nawet gdy orchidea zniknie, opieka nad nią powinna być kontynuowana nie mniej aktywnie.

Po zakwitnięciu rośliny należy poczekać, aż szypułka ściemni się i całkowicie wyschnie, a następnie przyciąć ją do samej podstawy.

Po zakwitnięciu rośliny nadszedł czas, aby rozpocząć przesadzanie rośliny. Należy to jednak zrobić tylko wtedy, gdy doniczka stała się bardzo mała lub jeśli czas ostatniego przeszczepu był około dwóch lat temu

Bukiety urodzinowe będą wspaniałym prezentem. Aby kwitnąca orchidea ciągle kwitła i była w stanie zadowolić Cię swoim pięknym wyglądem, wystarczy okazać odrobinę cierpliwości, miłości i troski. Właściwa pielęgnacja kwiatów jest kluczem do udanego kwitnienia tropikalnego piękna.