Optymalizacja trasy — co to jest?

Czym jest optymalizacja tras? To organizowanie działań w sposób, który przynosi jak najlepsze efekty. Jest coraz częściej stosowana w środowisku branży TSL i wiele firm do niej dąży. Chcemy, żeby trasy pokonywane przez przewoźników były jak najkrótsze, najszybsze i pokrywały niewielkie koszty. Dlatego z coraz większym zapałem wkraczają tu programy, które te trasy optymalizują.

Program do obsługi zleceń transportowych

Nowe technologie umożliwiają unikanie opóźnień w dostawach wynikających z trudnych warunków drogowych oraz ograniczają puste przejazdy kierowców. Aby wszystko działo się szybko i sprawnie, dobrze jest zapewnić dodatkowe innowacje firmie, takie jak program do obsługi zleceń transportowych. Takie oprogramowanie przynosi wiele korzyści, zbiera dane, analizuje je i sprawia, że zarządzanie nimi staje się łatwiejsze. Dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla firm. Analiza informacji na temat czasu dostawy, odległości, kosztów paliwa znacznie pomaga w wyznaczaniu poszczególnych tras. Ułatwia także podejmowanie decyzji dotyczących procesów logistycznych. Program integruje się z innymi systemami, co również jest jego zaletą.

Współpraca firm

Zapewnienie szybszego przewozu ładunku umożliwia też współpraca firm. Porozumiewanie się przedsiębiorstw między sobą działa korzystnie dla obu stron, np. w przypadku pokonywania podobnych tras. Współpraca firm może przyspieszyć proces przewozu, zredukować koszty i zwiększyć efektywność działań.

Wykorzystanie załadunku

To, co faktycznie wpływa na optymalizację transportu, to pełny lub jak najbardziej wykorzystany załadunek. Wykorzystanie pojemności pojazdu zapewnia w przyszłości mniej przewozów, a tym samym zmniejsza koszty. Wykorzystanie różnych form transportu to kolejny sposób na optymalizację. Samochód, pociąg, statek czy samolot — dobry środek transportu gwarantuje zredukowanie kosztów i oszczędność czasu. To, co jest równie ważne, to wykorzystanie floty w odpowiedni sposób — dopasowanie rodzaju transportu do trasy, która będzie pokonywana.

Cele optymalizacji

Celem optymalizacji jest prawidłowe i punktualne realizowanie dostaw, zmniejszenie kosztów, ograniczanie długości tras do minimum, odpowiednie wykorzystanie pojazdów oraz zadowalająca obsługa klientów.

Planowanie trasy

Przy planowaniu trasy możemy spotkać się z różnymi ograniczeniami, związanymi między innymi z wymaganiami dot. wyposażenia pojazdu, przepisami pracy, rodzajami środków transportu, czasem załadunku magazynu i specjalnymi wymaganiami klienta.

Wyróżniamy planowanie strategiczne, taktyczne i operacyjne. Planowanie strategiczne stosuje się przeważnie w przypadku gdy firma ma bazę klientów, która regularnie zamawia usługi. Planowanie taktyczne sprawdza się, gdy firmy planują kolejne tygodnie i miesiące. Planowanie operacyjne stosuje się w przedsiębiorstwach, które mają zmienną sytuację zamówień i dynamiczne zmiany klientów.

Podsumowanie

Optymalizacja tras jest niezwykle ważna w branży transportu i logistyki, ponieważ dzięki niej przewoźnicy mogą dojechać na miejsce szybko, bezpiecznie i dostarczyć przewożony ładunek o czasie. Gdyby planowanie transportu odbywało się bez użycia nowoczesnych technologii, byłoby to czasochłonne i wymagałoby dużo wysiłku. Dlatego funkcja planowania i optymalizacji tras przez programy transportowe jest cały czas ulepszana, aby zapewniać jak najlepsze wyniki. Dzięki poszczególnym systemom monitorującym trasy możemy zmniejszyć koszty paliwa oraz zwiększyć liczbę możliwych przewozów.