Śruta sojowa jako źródło białka dla trzody chlewnej

Olej sojowy jest uznawany za doskonałe źródło energii w dietach trzody chlewnej. Ponadto dietetyczny olej sojowy może zmniejszać pylenie w dietach podawanych w postaci mączki.

Dodanie tłuszczu do diety świń podczas pierwszych dwóch tygodni po dodaniu zwykle nie zwiększa wydajności. Jednak od około trzech tygodniu po dodaniu do diety wyniki są zauważalne. Dzięki temu średni dzienny przyrost masy u trzody chlewnej można poprawić, jeśli do diety dodaje się olej sojowy. Diety zawierające olej sojowy zwykle mają wartości energetyczne niż diety niezawierające oleju sojowego, a zatem wykorzystanie paszy jest bardzo wydajne. Od lat 30. XX wieku producenci wieprzowiny wiedzą, że surowa soja zawiera czynniki przeciwdziałające wzrostowi. Stosowanie surowej soi w dietach dla świń jest odradzane z powodu zmniejszonej wydajności świń. Czynniki przeciwdziałające wzrostowi w surowej soi są niszczone, gdy ziarno ogrzewa się w odpowiedniej temperaturze. Rezultat jest doskonałym źródłem białka uzupełniającego. Mączka sojowa, produkt uboczny przemysłu oleju sojowego, jest skutecznie wykorzystywana przez hodowców trzody chlewnej jako źródło białka uzupełniającego. Mączka sojowa jest wytwarzana z surowej soi w procesach wymagających energii do usunięcia oleju z ziaren. Prażenie i wyciskanie surowej soi wymaga również nakładów energetycznych, co powoduje dodatkowe koszty diety stosującej te produkty. Surowa soja może zastąpić mączkę sojową jako dodatkowe źródło białka w dietach dla macior ciężarnych.

Ponadto badania wykazały, że diety ciążowe uzupełnione tłuszczem poprawiły przeżycie świń. Surowa soja zawiera około 18,5 procent surowego tłuszczu i średnio 36 procent białka. Zastosowanie surowej soi w diecie loch ciężarnych może być korzystne dla producenta trzody chlewnej. Dzięki temu zawartość tłuszczu w diecie można zwiększyć bez użycia źródła płynnego tłuszczu, dodatkowo koszt diety można zmniejszyć. Ponieważ surowa soja zawiera wysoki poziom surowego tłuszczu, soi nie należy przechowywać przez dłuższy czas w formie mielonej bez dodatku przeciwutleniacza. Zaleca się zmielenie, wymieszanie i karmienie macior ciężarnych tylko ilością ziarna potrzebną w pełnej diecie. Diety zawierające surową soję (bez przeciwutleniaczy) powinny być często mieszane w miesiącach letnich. Najlepiej kiedy śruta sojowa jest świeża, dlatego lepiej nie robić dużych zapasów.