Czym grozi przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu?

Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie naszego kraju, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC potrzebne do sfinansowania w imieniu sprawcy kosztów leczenia ofiar albo naprawy pojazdu poszkodowanego w wyniku wypadku, stłuczki, itp.

Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości okresu ubezpieczenia, ponieważ już nawet jeden dzień spóźnienia może zostać wykryty przez UFG, a to z kolei wiąże się z bardzo wysoką karą finansową stanowiącą ogromne obciążenie budżetu kierowcy. Warto więc pamiętać o ubezpieczeniu swojego samochodu w terminie.

Czym grozi przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu?

Kary za przerwę w ubezpieczeniu pojazdu

Wysokość kary za przerwę w okresie ubezpieczenia, jest uzależniona od rodzaju ubezpieczonego samochodu oraz oczywiście od długości przerwy. W przypadku aut osobowych, grzywna jest wyższa niż jeśli mamy do czynienia z motocyklami i motorowerami oraz niższa niż w przypadku aut ciężarowych. W niektórych rzadkich przypadkach przysługuje prawo do odwołania się od kary. Można też zawnioskować o rozłożenie jej na dogodne raty, które nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia budżetu osoby ukaranej.

W przypadku pojazdów osobowych kara za 1-3 dni bez ubezpieczenia to 1040 zł. Opóźnienie 4-14 dni kosztuje 2600 zł a wyższe niż 14 dni wiąże się z karą na poziomie 5200 zł. Oczywiście wielkość tych kar z roku na rok może ulec zmianie, zgodnie ze zmianą minimalnego wynagrodzenia Polaków, ale jedno jest pewne – są one bardzo wysokie, dlatego warto pilnować terminów płatności składek oraz zawierania i przedłużania umów ubezpieczeniowych OC.

Jak widać przerwa w ubezpieczeniu oc samochodu wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Oprócz kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, należy liczyć się z koniecznością samodzielnego naprawienia szkody z własnych środków finansowych, w przypadku spowodowania stłuczki albo wypadku podczas jazdy autem bez ważnego ubezpieczenia OC. Nie ma więc sensu odkładanie spraw związanych z ubezpieczeniem auta na ostatnią chwilę.